Sandman Futura Faq


1.    Czy zabieg wykonany za pomocą pisakarki abrazyjnej jest bezbolesny?

     Pacjenci nie czują bólu. Brak jest też poczucia niepokoju wywołanego hałasem, wibracjami lub zapachem, tak jak ma to miejsce w przypadku zabiegów wykonywanych przy użyciu wiertła. Oznacza to, że przy użyciu Sandman Futura można leczyć dzieci, kobiety w ciąży czy też karmiące matki bez narażania ich na działanie środków znieczulających. Podczas tradycyjnego leczenia wiertłem pacjenci często odczuwają nieprzyjemne doznania w postaci bólu lub dyskomfortu. Wynika to z faktu, iż pracujące wiertło przecina kanaliki zębowe z których wylewa się płyn kanalikowy, poza tym obszar opracowywany wiertłem poddawany jest silnemu rozgrzaniu, naciskowi i wibracjom w wyniku czego dochodzi do mikropęknięć zębiny. Wspomniane czynniki odgrywają główną rolę w powstaniu odczuć bólowych pacjenta.

 

 

2.    Czy metoda abrazji powietrznej jest bezpieczna dla zdrowia?

     Piasek używany do zabiegów to tlenek glinu AL 203. Specjalnie dobrany o ziarnistości 29µm oraz 45µm jest kalibrowany, selekcjonowany a jego cząsteczki mają kształt ostrokątów. Jest on zaklasyfikowany jako bezpieczny materiał wyprodukowany zgodnie z ogólnymi międzynarodowymi standardami. Zapewnia on najwyższą skuteczność oraz jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta oraz lekarza.

 

 

3.   Czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do zastosowania tej metody?

      Bezwzględnym przeciwwskazaniem są przewlekłe choroby układu oddechowego, w szczególności astma oskrzelowa. Wszelkie ubytki poddziąsłowe ze względu na możliwość wystąpienia odmy oraz leczenie endodontyczne.

 

 

4.   Czy są jakieś ograniczenia dotyczące głębokości ubytku przy zastosowaniu tej metody?

      Wszystko zależy od doświadczenia stomatologa, który wykonuje zabieg. W gabinetach doświadczonych specjalistów można opracować głęboki i rozległy ubytek w dużej bliskości miazgi bez wrażliwości tkanek. Zabieg niestety wymaga dłuższego czasu preparacji. W przypadku małych ubytków zabieg jest bardzo mało inwazyjny ( oszczędność zdrowej tkanki zęba), szybszy czas preparacji oraz gwarantowane zadowolenie pacjenta.

 

 

5.    Czy istnieje możliwość uszkodzenia tkanek miękkich stosując tę metodę?

      Tkanki miękkie w znaczny sposób absorbują procesy abrazyjne. Możemy je jednak uszkodzić na wskutek skierowania strumienia proszku przez kilka sekund bezpośrednio na nie. Wskutek przypadkowego kontaktu proszku z tkanką miękką podczas opracowywania zęba, może dojść do powierzchniowego uszkodzenia śluzówki. W celu uniknięcia powyższych podrażnień zalecana jest praca w koferdamie.

 

 

6.    Dlaczego lekarze stomatolodzy powrzechnie nie stosują metody abrazji powietrznej?

      Przede wszystkim jest to metoda z wyboru, która wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń lekarzy stomatologów, ciągłego doskonalenia techniki i cierpliwości danego klinicysty. Opracowanie ubytku wiertłem wiąże się z dużym usunięciem zdrowej tkanki zęba, koniecznością znieczulenia oraz warstwą mazistą, jednak jest to szybszy sposób preparacji. Pozatym stare urządzenia abrazyjne nie miały takiej efektywności jak te obecne, powodowały duże zapylenie w gabinecie przy pracy na wysokim ciśnieniu oraz wyglądały mało zachęcająco. Obecnie technika abrazji jest udoskonalona, pozwala pracować na niskim ciśnieniu eliminując dotychczasowe negatywne skutki abratorów. Mamy nadzieję, że niedługo znajdzie powszechne zastosowanie w każdym gabinecie.

 

 

NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI ???

ZADAJ PYTANIE!!!